Play by forum role play game - modern western in hot Arizona.


You are not connected. Please login or register

014. Praca i zatrudnienie

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1014. Praca i zatrudnienie Empty 014. Praca i zatrudnienie on Pon 12 Maj 2014, 12:38

PRACA I ZAROBKI 1. W grze nie ma obowiązku pracy. Jeśli ktoś ma ochotę, może stworzyć postać bezrobotną.
 2. Są dwa sposoby na podjęcie pracy – legalny lub nie. Każdy z tych sposobów inaczej funkcjonuje i obejmują go różne zasady dotyczące zarabiania i wywiązywania się z obowiązków.
 3. UWAGA - Praca w Appaloosa City jest NIEDOSTĘPNA.
  Aktualnie można pracować tylko w Old Whiskey. Oferty pracy w Appaloosa City zostaną udostępnione wraz z rozwojem głównej fabuły!Praca legalna - etat 1. Jeśli chcesz pracować legalnie, musisz odwiedzić temat OGŁOSZENIA O PRACĘ. Tam zobaczysz spis wolnych posad niewymagających specjalnego wykształcenia, oraz wakaty, które są zarezerwowane dla osób z konkretnym dyplomem.
 2. Jeśli znajdziesz wymarzona pracę, w tym samym temacie wpisujesz chęć jej podjęcia. UWAGA! Nawet jeśli Twoja postać ma wpisane w karcie, że mieszka i pracuje w Old Whiskey od lat, MUSISZ wpisać się w temacie z ogłoszeniami o pracę. To ułatwi Administracji tworzenie listy osób zatrudnionych i kontrolę wolnych posad!
 3. Mistrz Gry musi zaakceptować Twój wpis – ma też prawo oddalić twoje podanie o pracę, np. jeśli nie masz wystarczająco wykształconej postaci.
 4. Po akceptacji, postać zostanie wpisana na LISTĘ PŁAC, gdzie będzie widoczna tygodniowa pensja.
 5. Potem każdy legalnie zatrudniony gracz, musi utworzyć dla swojej postaci specjalny post w temacie LISTA OBECNOŚCI W PRACY. Tam też znajduje się wyjaśnienie, jak wpisywać się na tę listę i jakie są konsekwencje niewypełniania tego obowiązku.
 6. Jeśli ktoś wypełnia swoją pracę sumiennie i często wykonuje dużo trudnych zadań może spotkać się z bonusem pieniężnym lub dodatkowym punktem do statystyk. Jest to jednak nagroda za specjalne osiągnięcia w pracy.
 7. Pensje są przyznawane raz w tygodniu!
 8. Pensja przyznawana jest automatycznie i nie trzeba jej wpisywać w RACHUNKACH BANKOWYCH. Wyjątkiem są bonusy, które gracz może dostać od Mistrza Gry.
 9. Pracownik nie przywłaszcza sobie pieniędzy, którymi klient płaci za usługę! Tzn. pracując w salonie jako fryzjerka dostajesz stałą pensję i nie wpisujesz sobie w przychodach tego, co za usługę zapłaci twój klient.
Prace legalna - zlecenia i praca dorywcza


Kolejnym rodzajem pracy legalniej jest zatrudnienie się jako wykonawca zlecenia lub praca dorywcza. Może to być praca na określony z góry czas (np. dostajesz wypłatę przez 3 miesiące trwania zlecenia), lub może to być długoterminowe zlecenie (co tydzień dostajesz stypendium, które jest jednak niższe niż wynagrodzenie na etacie).
Praca dorywcza/zlecenia dotyczą osób, które zatrudniane są w instytucjach nie jako pracownik etatowy, lecz taki, który co jakiś czas wykonuje pewne prace, lub podejmuje się ich tylko w konkretnym okresie. Takie prace wykonywać mogą:

 • budowlańcy i ekipy remontowe
 • graficy i artyści pracujący na zlecenia dla konkretnych instytucji (np. policji, urzędu miasta, gazety itd.)
 • eksperci i biegli z różnych dziedzin wynajęci przez instytucje powiatowe czy stanowe 1. Jeśli chcesz pracować dorywczo/na umowie zlecenie, musisz odwiedzić temat OGŁOSZENIA O PRACĘ. Tam zobaczysz spis wolnych posad niewymagających specjalnego wykształcenia, oraz wakaty, które są zarezerwowane dla osób z konkretnym dyplomem. Jeśli na liście nie ma żadnego aktualnego zlecenia MOŻESZ ZGŁOSIĆ SWOJĄ CHĘĆ PODJĘCIA JAKIŚ PRAC I ZAOFEROWAĆ SWOJE USŁUGI – być może ktoś zechce Cię zatrudnić.
 2. Jeśli znajdziesz wymarzona pracę, w tym samym temacie wpisujesz chęć jej podjęcia. UWAGA! Nawet jeśli Twoja postać ma wpisane w karcie, że mieszka i pracuje w Old Whiskey od lat, MUSISZ wpisać się w temacie z ogłoszeniami o pracę. To ułatwi Administracji tworzenie listy osób zatrudnionych i kontrolę wolnych posad!
 3. Mistrz Gry musi zaakceptować Twój wpis – ma też prawo oddalić twoje podanie o pracę, np. jeśli nie masz wystarczająco wykształconej postaci.
 4. Po akceptacji, postać zostanie wpisana na LISTĘ PŁAC, gdzie będzie widoczna tygodniowa pensja z zaznaczaniem przez jaki czas będzie wypłacana i na jakich warunkach.
 5. Pracownik dostaje jednorazowo wynagrodzenie od zamawiającego usługę i wpisuje ją w RACHUNKACH.

  1. Można wykonywać kilka prac dorywczych/zleceń jednocześnie, o ile dana postać jest w stanie wykonywać wszystkie obowiązki – czas pracy jest elastyczny, ale pracownik powinien być cały czas dyspozycyjny.
  2. Każde wykonane zlecenie/pracę/zadanie wpisujemy w DZIENNIKU OBECNOŚCI W PRACY. Taka adnotacja jest podstawa do wypłacania pensji.

  Praca legalna – samozatrudnienie


  Praca na etacie to nie jedyna możliwość pracy legalnej. Jeśli ktoś posiada tak zwany wolny zawód (np. wszelakie zawody artystyczne), pracuje dorywczo lub chce założyć własny biznes to musi to zgłosić w temacie z PODANIAMI O SAMOZATRUDNIENIE.


  1. Osoba, która chce podjąć się takiego rodzaju pracy, składa najpierw podanie (tak jak to zostało już wyżej wspomniane), według wszystkich wytycznych. Potem czeka na akceptację Mistrza Gry.
  2. Na samym początku nie posiada się swojego własnego lokalu. Pracuje się w domu, lub prowadzi handel obnośny/pracę u klienta. Jeśli jednak chcesz posiadać lokal, w którym chcesz prowadzić biznes – musisz go zakupić! W mieście jest kilka lokali użytkowych, które można wykupić.
  3. Osoba zatrudniająca siebie samą dostaje tygodniowe stypendium, które jest nieco niższe niż pensja osoby na etacie – jednak osoba pracująca na siebie samego może zaznaczać w przychodach wszystkie pieniądze, które dostanie od klientów i sama ustala ceny za swoje usługi! Tzn. samozatrudniając się jako fryzjerka dostajesz niskie stypendium, ale wpisujesz sobie w przychodach to, co za usługę zapłaci twój klient.
  4. Zatrudnić siebie samego mogą osoby oferujące wszelakiego rodzaju usługi i chcące handlować swoimi wyrobami. Do takich zawodów można zaliczyć zarówno hydraulika, jak i prawnika czy prywatnego detektywa lub hodowcę krów.
  5. Mistrz Gry oczywiście może odrzucić Twoje podanie o samozatrudnienie, gdy uzna, że nie masz wystarczających środków czy materiałów, by rozpocząć pracę na własny rachunek.
  6. Po akceptacji podania gracz musi utworzyć dla swojej postaci specjalny post w temacie LISTA OBECNOŚCI W PRACY. Tam też znajduje się wyjaśnienie, jak wpisywać się na te listę i jakie są konsekwencje nierobienia tego.
  7. Każda osoba, która prowadzi swój własny biznes będzie wpisana w LISTĘ PŁAC, tak samo jak pracownicy na etacie. Stypendia też są przyznawane raz na tydzień!
  8. Jeśli ktoś wypełnia swoją pracę sumiennie i często wykonuje dużo trudnych zadań może spotkać się z bonusem pieniężnym lub dodatkowym punktem do statystyk. Jest to jednak nagroda za specjalne osiągnięcia w pracy.
  9. Osoba mająca swój własny interes/biznes może zatrudniać inne osoby. Wtedy jednak przychody zostają obniżone o 10% (koszt utrzymania pracowników) - jednak to MG wypłaca pensje pracownikom, a nie osoba zatrudniająca.
  10. Jeśli chcesz kogoś zatrudnić, składasz swoje podanie/ogłoszenie w OGŁOSZENIACH O PRACĘ z opisem stanowiska, wysokością pensji, oraz czy pracownik dostanie świadczenia zdrowotne. Trzeba tez zaznaczyć, czy jest to ETAT czy ZLECENIE.  Praca nielegalna


  W tej kategorii znajdują się wszelakie zawody, których wykonywanie balansuje na granicy prawa lub ją dawno przekracza. To zarówno robota na czarno na budowie w wykonaniu nielegalnych imigrantów, jak i zlecenia od gangów i dilerów.  1. Żeby wykonywać nielegalne zlecenia należy zgłosić się w fabule do osoby (NPC), która taką pracę może przydzielić.
  2. Osoba pracująca w taki sposób nie dostanie ani stałej pensji ani stypendium. Dostaje wynagrodzenie za konkretne zlecenia i zadania, które sam gracz musi odnotować w RACHUNKACH BANKOWYCH.
  3. Jako, że tak zdobyte pieniądze to często spore sumy, mogą one zwrócić uwagę policji lub innych służb porządkowych.
  4. Sama postać/gracz może w taki sposób zatrudniać innych, lecz wtedy płaci on „ze swojej kieszeni” za zlecenia i sam wynagradza innych graczy.
  5. Osoba tak zatrudniona nie jest wpisana na żadną listę płac. Sama też musi się starać o zlecenia i „dobrą sławę swojej marki”.
  6. Oprócz wynagrodzenia pieniężnego za takie zlecenia, postaci mogą uzyskać dodatkowe punkty do statystyk czy umiejętności.


Zobacz profil autora

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach